Võistlust asus juhtima Georg Gross. Foto: Rando Aav

Tallinna ralli avapäev suuri üllatusi ei pakkunud

Georg Grossi WRC-auto stardisüsteem streikis

Martin Saare rallidebüüt lõppes avakatse stardi eel

Soomlased keerasid avakatsel auto üle katuse

Ootuspäraselt haarasid ralli avapäeval liidriohjad ainsana WRC-autol võistlevad Georg Gross ja Raigo Mõlder. Stardirivi avanud võistluspaar läheb esimesena rajale ka teisel päeval, mil sõidetakse kuus kiiruskatset.

Suvise hooaja esimest rallivõistlust Eestis Harjumaa teedel alustas kokku 79 võistluspaari. Lisaks eestlastele oli stardis külalisvõistlejaid mitmest lähiriigist. Avapäeval oli kavas üks asfaldi- ning kaks kruusakatset. Nende läbimise järel sai juba veidi aimu jõudude vahekorrast, kuigi katsekilometraaži vaid 15,47.

Favoriidid Georg Gross ja Raigo Mõlder kaotasid auto tehniliste probleemide tõttu aega avakatsel ja lõpetasid selle üldarvestuse 35. kohaga, jäädes katse võitnud välisvõistlejaile Radik Shaymievile ja Maxim Tsvetkovile alla 11,2 sekundiga. Venemaa võistlejate järel said kell 18 alanud publikukatsel teise aja kirja Jukka Hiltunen - Jarkko Kalliolepo. 2008. aastal Tallinna rallil WRC-autoga võitjaiks tulnud soomlased tõid tänavu starti N-rühma Subaru.

Mitte just väga rohkearvulise publiku ees pakkusid lauluväljakul vaatemängu mitmed võistlejad. Osade apsude põhjuseks oli kindlasti kruusarehvidega sõitmine, kuna nende pidamine asfaldil pole kiita. Nii läks üks pidurdus pikaks lätlastel Jānis Vorobjovsil ja Guntars Zicānsil, tulemuseks uhke suitsupilv ja väärtuslike sekundite kaotus.

Kõige enam kogesid avakatsel ebaõnne Niko-Pekka Nieminen - Panu Plosila, kuna nende Ford Fiesta R2 rullus lauluväljakul ühes tagasipöördes katusele. Sama nurga läbisid kahel rattal Martin Kangur ja Silver Kütt.

Lühikeselt kiiruskatselt said peaaegu võrdse aja kirja Aigar Pärs - Simo Koskinen ning nüüd neljarattaveolisesse N-rühma autosse istunud Oliver Ojaperv - Raul Kulgevee, kes startisid Subaru Imprezaga, millega varem võistelnud Denis Grodetski. Kolmandaks ja neljandaks platseerunud eestlasi jäi üksteisest lahutama 0,1 sekundit.

Esimesel kruusakatsel alistasid A-rühma autol sõitvad Georg Gross - Raigo Mõlder kõik konkurendid. Kümme kohta nende järel hõivasid konkurentsitiheda masinaklassi N4 võistluspaarid. Kiireimad olid Jānis Vorobjovs - Guntars Zicāns Mitsubishil, keda jäi katsevõitjaist lahutama 8,4 sekundit. Üldarvestuse kolmanda ja nn suure N-rühma teise aja said kirja samuti Mitsubishiga võistlevad Kaspar Koitla - Andres Ots, edestades vaid 0,3 sekundiga sel aastal samuti neljarattaveolise autoga võistlevat duot Sander Pärn - Ken Järveoja.

Juba hooaja algul head kiirust näidanud Pärn ja Järveoja kerkisid üldarvestuses kaks kohta, kuuendaks. Kolmandale positsioonile tõusnud Koitlast ja Otsast jäid nad vaid 0,4 sekundi kaugusele, ent noorte eestlaste vahele mahtus veel koguni kaks ekipaaži, sealhulgas avakatsel parimat aega näidanud Radik Shaymiev - Maxim Tsvetkov. Venelased langesid aga konkurentsist päeva kolmandal katsel, kui nende Peugeot 207 Sport ralliautol ilmnesid mootoriprobleemid.

Teisel katsel leidis aset ka üks tõsisem väljasõit, kui kolmandal kilomeetril paiskus 120 kilomeetrise tunnikiirusega teelt välja võistluspaari Allan Ilves - Kristo Tamm Mitsubishi Lancer. Mehed pääsesid intsidendist kriimudeta. "Seal oli kilomeeter sirget enne vasakut kurvi. Ma hakkasin täiskiiruselt pidurdama 200 meetrit enne kurvi, aga olid uued piduriklotsid ja need polnud enne eriti soojakski saanud," ütles Ilves. "Rullusime päris pikalt, nelikümmend meetrit."

Viimase katse võitsid ootuspäraselt Gross ja Mõlder. Favoriitide järel said teise aja kirja Sander Pärn ja Ken Järveoja. Järgnesid Priit Saluri - Indrek Lepp, Jānis Vorobjovs - Guntars Zicāns ning viiendana Raul Jeets - Andrus Toom.

Avapäeva lõpetasid liidrikohal Georg Gross ja Raigo Mõlder 14,6 sekundilise eduga Sander Pärna ja Ken Järveoja ees, kes neljarattaveolise autoga varem kruusateedel võistelnud ei ole.

"Läheme sõitma oma sõitu ja eks võistluse kulgedes ole näha, millise koha peale me rallil võidu sõidame," märkis Pärn enne rallit, lisades, et selleks võistluseks sai ta treeningsõidul õpetussõnu nii Markko Märtinilt kui ka Ott Tänakult.

Kaherattaveoliste autode üldises paremusjärjestuses olid avapäeval kiireimad A7 klassis võistlevad Martin Kangur - Silver Kütt, kes plaseerusid absoluutarvestuse 11. kohale. Vaid 1,4 sekundi kaugusele jäid neist samas masinaklassis sõitvad Siim Plangi - Marek Sarapuu.

Honda - Tallinna ralli jätkub laupäeval. Kose-Uuemõisast asub esimene võistlusauto teele kell 9.30. Start neljandale lisakatsele antakse kolm minutit pärast kümmet. Kokku sõidetakse võidu veel 77,66 katsekilomeetril.