Kliki siia Kliki siia
Millisesse vanuserühma kuulud?
Vasta | Tulemus
Saada teade
Partnerid
autovaruosadonline.ee
www.veoautodevaruosad.com
Autodoc.ee
Topvaruosad.ee
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
timoanis.eu
rallifotod.eu
autod.ee
 
 
 
Rando Aav
28. november 2018 11:17
Loe kommentaare (0)
Trüki lehekülg
Ivar Tänaku rallikooli õpilased. Foto: Rando Aav

Noorte autosportlaste koolitus saab Saaremaal hoo sisse

2018. aasta kevadest koolitab praeguse aja parima rallisõitja Ott Tänaku isa Ivar Tänak Saaremaal noori autospordihuvilisi, kellest ühel päeval võiksid sirguda rallimeistrid.

"Poiste isad avaldasid soovi, ma olin nõus ja nüüd õpetan poisse kiiresti sõitma," sõnab Ivar Tänak, kelle juhendamisel saavad noored Orikülas endises rallihooldusalas oleval platsil nii krosskardi kui ka autoga sõitu õppida. "Me hakkasime nendega sõitma hobibagidega. Mul on kaks hobibagi. Need on natuke nõrgemad, kui spetsiaalselt võidusõiduks ehitatud võistlusmasinad," lausub ta.

Praeguseks on koolitusega tegeldud tublisti üle poole aasta. Tänaku sõnul programm kestab, kuniks huvilisi on. "Tundub, et poistel ja isadel huvi on," rõõmustab ta.

Üks esimesi õpilasi, alates tänavu kevadest, on Ivar Tänaku rallikoolis oktoobris 10-aastaseks saanud Brendon Bakhoff. Tema on rallisõiduga tegeleva Janar Tänaku kaardilugeja Silver Bakhoffi poeg. Mõne aja pärast liitusid programmiga samuti 10-aastaseks saav Karl-Martin Pika ja 11-aastane Karl Kristofer Paomees.

Bakhoff märgib, et see idee sündis Ivar Tänaku, Ülar Tänaku ja tema mõtetest ja on ajendatud asjaolust, et noori autosporti juurde tuleks. "Me proovime teha, et noori tuleks peale. Minu poeg on käinud kevadest peale trennis, teised poisid veidi vähem. Harjutasime alguses väiksemate masinatega, mis Ivaril olid, nüüd poisid sõidavad krosskardiga. Need on 125 ccm³. Ivar aitab algtõdedega. Tänu temale saavad poisid õppida ja käia n-ö Oti jälgedes. Meil on suur huvi see asi kaugele viia. Et mitte niisama sõita, vaid hakata võistlustel käima ja liikuda hästi aktiivselt selle asjaga edasi."

"Poisid tahavad väga sõita," jätkab Bakhoff, "nad küsivad pidevalt, millal jälle rallitrenn on. See sõltub hästi palju ilmast. Aga kuna poisid on Kuressaarest ja Ivar elab ise Kärlal, oleme jooksvalt kokku leppinud. Kui ilma on, siis läheme sõitma. Rallitrenn kestab tavaliselt 2 tundi ja poisid aktiivselt sõidavad, mingit nalja tegemist seal ei ole. Ivar on hästi konkreetse õppesuunaga."

"Mul on mõte, et poeg sõidab maksimaalselt paar aastat krosskardiga. Järgmisel hooajal on plaanis võistlustel osalemine, nii Eestis kui ka Lätis ja Soomes," räägib Silver Bakhoff ja lisab, et seejärel võetakse sihiks sõitmine kereautoga: "Tulevikus plaan poisile Ford Fiesta anda. Ivar aitab seda teha. Mõte on selles, et nagu Kalle Rovanperä, saaks poiss hästi noorelt selle alaga tipptasemel tegeleda. Seadistame auto niimoodi ära, et ta saaks hakata rahvarallidel sõitma. Praegu ta seal veel vanusepiirangu tõttu võistelda ei saa."

Ivar Tänak räägib, et kuigi esialgu keskendutakse krosskardiga sõitmisele, on rallitiimil ka Lada sportauto, millega saab samuti sõitu harjutada. "Bagiga ikkagi käime võistlustel ja proovime seda. Nad on väikesed veel. Aga kindlasti tuleb auto mingi hetk," märgib Tänak, kes esialgu peab oluliseks eelkõige õigete sõiduvõtete andmist. "Õpetan neid sõitma. Ülesanded lähevad aina keerulisemaks. Iga tund on meil mingi erinev ülesanne, mida nad läbivad. Vaatan ja hindan neid. Kui on valesti, siis teeme ringi. Kui ei tule välja, siis teeme järgmine tund uuesti. Nad on üldiselt head õpilased ja õpivad suhteliselt kiiresti - noored poisid, hakkab külge." Kui Silver Bakhoff usub, et rallikoolis sirguvad autosporti harrastavaist noortest kallerovanperäd, siis Ivar Tänaku hinnangul on seda vara öelda: "Kindlasti võiks see nii olla, aga seda on vara öelda. Sest me ei ole ju kusagil võistlemas käinud. Võibolla järgmisel aastal läheme. Kilometraaži on võistlusautoga veel vähe."

Silver Bakhoff loodab, et väga kaugel ei ole aeg, kui Ott Tänak mentorina leiab võimaluse samuti noortele õpetussõnu jagada. "Tänu Ivarile on Ott Tänak nii kaugele jõudnud. Usun, et tuleb ka see päev, kui Ott annab poistele vajalikke näpunäiteid. Millal see juhtub, ei tea, kuid ma siiralt loodan, et see on võimalik. Usun, et ta aitab kindlasti."

Kui Žiguliga on plaan hakata talvel Orikülas treenima, siis saavad noored ilmselt peatselt sõitu proovida ka märksa uuema sõiduvahendiga, milleks on Toyota Corolla. Nimelt allkirjastavad Elke ja Ott Tänaku Racing Team neljapäeval tehnikaspordi järelkasvu toetamiseks koostöölepingu, mille tulemina saab Toyota Corollast Ivar Tänaku rallikooli õppesõiduauto.


Ivar Tänak. Fotod: Rando Aav
Artikli juurde
26.02.2020
Peatus Estonia ralli korraldamisel
Artikli juurde
26.02.2020
Läti Vabariigis toimub tänavu üksainus autoralli
Artikli juurde
28.02.2020
Eestlased võistlevad sel nädalal Portugalis peetaval rallil
Uudiste arhiiv
Artikli juurde
Subaru Forester 2,0 XE
Varasemad ülevaated
28.02.2020
Serras de Fafe e Felgueiras ralli 2020 (0)
11.02.2020
Otepää rahvasprint 1+1 8.02.20 (0)
23.01.2020
Monte Carlo ralli 2020 (0)
Viimati lisatud albumid
Viimati uuendatud albumid
24.02.2020 08:38
Superkross, auto24ring, 23.02.2020 (0)
11.02.2020 14:26
A1M Otepää 1+1 rahvasprint (1)
29.01.2020 22:55
Eelarve (1)
22.01.2020 21:02
Arctic Lapland Rally 2020' (0)
17.12.2019 18:20
Saaremaa ralli 2019 (8)
Vaata foorumiteemasid
 
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia