Kliki siia Kliki siia
Missugusele rallisarjale pöörad enim tähelepanu?
Vasta | Tulemus
Saada teade
Partnerid
autovaruosadonline.ee
www.veoautodevaruosad.com
Autodoc.ee
Topvaruosad.ee
RexBo.ee
top1autovaruosad.ee
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
timoanis.eu
rallifotod.eu
autod.ee
 
 
 
Rando Aav
20. veebruar 2018 0:24
Loe kommentaare (0)
Trüki lehekülg
 Foto: Rando Aav

Tiitlivõitu jahtivad rallimehed pannakse valiku ette

Oktoobri teisel nädalavahetusel plaanitakse samaaegselt kahes Balti riigis korraldada rallivõistlus. Lätis toimub Liepāja ralli ning Eestis Saaremaa ralli. Linnulennult 210 km kaugusel asuvais paikades samadel kuupäevadel korraldatavad võistlused seavad osa rallisõitjaist seetõttu keerulise valiku ette.

Rahvusvahelise autoliidu FIA kalenderplaani kanti varakult 12.-14. oktoobril Lätis sõidetav Euroopa autoralli meistrivõistluste etapp Liepāja ralli. Sama võistlus kuulub kahe etapina ka Läti autoralli meistrisarja arvestusse, selliselt, et kuuenda etapi punktid antakse 13. oktoobril sõidetud kiiruskatsete järel ning seitsmenda osavõistluse parimad selguvad 14. oktoobril sõidetud lisakatsete läbimise lõpuks.

Samale nädalavahetusele on planeeritud Eesti autoralli meistrivõistluste viimane etapp Saaremaal. Ralli uue korraldajana esitas mittetulundusühing Saaremaa Ralli Eesti Autospordi Liidule taotluse võistluse korraldamiseks 2018. aasta 12.-13. oktoobril. Varukuupäevasid taotluses ei olnud. Autospordi liidu sekretariaat suhtles ralli korraldajatega võistluse toimumise kuupäevade muutmise osas, kuid tulemusteta. Nii esitas rallikomitee autospordi liidu juhatusele kinnitamiseks 2018. a meistrivõistluste üldjuhendi, mille ajakavas on Saaremaa ralli toimumise ajaks märgitud 12.-13. oktoober. Selliselt juhatus üldjuhendi ka kinnitas.

Eesti Autospordi Liidu peasekretär Alar Arukuusk ütles, et autospordi katusorganisatsioon soovis võistluse toimumise aja nihutamist, kuid ralli uued korraldajad sellega ei nõustunud. "Saaremaa ralli tuli hilinemisega kalendrisse. Ootasime kuu aega," sõnas Arukuusk. "Juhtisime nende tähelepanu asjaolule, et kahe suure ralli kuupäevad kattuvad. Alternatiive kuupäevade osas paraku ei olnud," nentis autospordi liidu peasekretär. "Et Saaremaa ralli sai selliselt kalendrisse, oli kerge vastutulek uuele korraldajale. Saaremaaga oli ebatavaline olukord, sest esialgu sellele rallile korraldajat ei olnud."

MTÜ Saaremaa Ralli esindaja Villi Pihl kinnitas, et võistluse toimumise aega muuta ei plaanita. "Jäävad kuupäevad 12 ja 13," ütles Pihl. Ta märkis, et töö ralli korraldamise kallal käib: "Korraldamisega läheb nii ja naa. Võiks paremini minna. Praegu käivad läbirääkimised ralli nimisponsori leidmiseks. Märtsi keskpaigaks peaks see olema selge."

Kui Saaremaa ralli toimumise kuupäevad jäävad paika ja võistlust ei nihutata näiteks nädala jagu hilisemaks, teeb see ilmselt keerulisemaks ka võistluse läbiviimise. Ressursid on teatavasti piiratud. Ühe näitena võib välja tuua asjaolu, et Eesti autoralli meistrivõistluste etappidel peab kõigis võistlusautodes olema GPS-jälgimissüsteem. Seni toimunud rallidel on kasutatud Leedus asuva ettevõtte teenust, kuid samal firmal on oktoobriks kokkulepe sõlmitud juba Liepāja ralli organisaatoritega. Baltikumis GPS-jälgimissüsteemi teenuseid pakkuva firma JSC 4rally juht ja FIA ralli turvalisuse tagamise töörühma liige Maris Simson ütles, et Saaremaa ralli uute korraldajatega neil kokkulepet sõlmitud ei ole. Samas oletas ta, et selge huvi on võimalik lahendus leida: "See ei oleks meie meeskonnale ületamatu probleem. Küll aga peame sellisel juhul tegema täiendavaid ettevalmistusi."

Kui Saaremaa ralli kuupäevad jäävad tõepoolest paika, seab see löögi alla eeskätt võistlejad, kes tänavu sihivad säravat tulemust nii Eesti kui ka Läti meistrivõistlustelt. Sel hooajal on Eesti ja Läti autoralli meistrivõistlused omavahel väga tihedalt põimitud, kuna kaks Eesti meistrisarja arvestusse kuuluvat rallit (Alūksne, Sarma) toimus Lätis ja kaks Läti meistrivõistluste etappi (Estonia, Lõuna-Eesti) sõidetakse Eestis.

Lätlastele teeb tuska, et Eesti meistrivõistluste läbiviijad Eesti Autospordi Liit ja Eesti Autospordi Liidu rallikomitee otsustasid viimase etapi kalendrisse panna samale nädalavahetusele, mil toimub Liepāja ralli. Kas lätlastele tahetakse ära teha, võttes neilt võimaluse hooaja lõpul võidelda võimaliku tiitlivõidu eest? Kaks rallit samal ajal tähendab selgelt, et ollakse sundseisus ja tuleb valida kahe meistrisarja punktide vahel. Lätlastel võib kaalukauss muidugi kaldudagi koduse meistrisarja kasuks, kuna seal saab sama nädalavahetusega teenida kahe etapi punktid. Kui aga kaalul on tiitlivõit või medal kummaski võistlussarjas?

Juba eelmisel aastal oli näha, kuidas olukord läks teravaks meistrisarja sees sõidetaval R2 autode väljakutsevõistlusel Estonian R2 Challenge, kus võitjale oli (ja on ka tänavu) kopsakas auhind. Valitsev Läti rallimeister Mārtiņš Sesks on selle aasta alguses saavutanud märkimisväärse edu Estonian R2 Challenge arvestuses, kus ta mullu pidi leppima teise kohaga Ken Torni järel. Samuti on sel aastal nii Euroopa meistrivõistlustel, Läti meistrivõistlustel kui ka Eesti meistrisarjas osalevad lätlased Mārtiņš Sesks ja Renārs Francis tabeliliidrid A6 ja R2 klasside ühisarvestuses EMV6, hetkeliidrid 2WD üldarvestuses ning neil on enim punkte koos Läti meistrivõistluste LRC3 arvestuses.

Eesti Autospordi Liidu peasekretär Alar Arukuusk lausus, et kuigi praegust olukorda võib tõlgendada mitmeti, ärapanemisega tegu ei ole. "Seda võib tõlgendada nii ja naa, kuid meil ei ole mõtteski ära teha," kinnitas Arukuusk. Ta rõhutas, et seitsmest etapist läheb lõpptulemuse arvutamisel arvesse kuus.

Pilk punktitabelisse näitab, et praegusel hetkel, mil Eesti meistrisarja seitsmest etapist on kaks juba toimunud, troonib lõunanaabreid Eesti autoralli meistrivõistluste punktitabelis liidrikohal teisigi. Nii on klasside N4, R5, S2000 ühisarvestuses tabeliliidrid Jānis Berķis - Edgars Čeporjus ja klassis E12 Emīls Blūms - Kaspars Veiss / Didzis Eglītis. Klassis E12 on kahe etapi järel teisel kohal Läti meistrisarja LRC1 arvestuse liidrid Ranno Bundsen - Robert Loštšenikov. Valgalane Ranno Bundsen on üks neist, kes plaanib sel hooajal kaasa teha täishooaja nii Eesti kui ka Läti meistrivõistlustel. "Mina loodan, et nad muudavad Saaremaa ralli kuupäevad ära! Kui kalendrit ei muudeta, võin jääda mõlemast tiitlivõidust ilma, kuigi oleks võimalik võidelda mõlema eest," kommenteeris medaliväärilist kohta jahtiv rallimees. Bundsen andis mõista, et kui kuupäevi ei muudeta, eelistab tema startida Liepāja rallil.

Eesti Autospordi Liidu rallikomitee esimees Teele Sepp ütles, et tõenäoliselt jäävad senised kuupäevad paika: "Tõenäosust, et võib muutuda, ei oska ennustada. Alati on muidugi võimalus, kuid pigem mitte. Võistluse toimumise aja muutmiseks võib olla erinevaid põhjuseid, näiteks ilmastikuolud, teeolud, korralduslubade või kooskõlastuste saamine muuks ajaks jne."

"Eestis saab kruusarallisid sõita mai lõpust oktoobri alguseni, mis on sisuliselt ainult 5 kuud. Sinna aega peab mahtuma, sõltuvalt aastast, 5-6 rallit nii, et see ei oleks üleliia koormav osalejatele, pealtvaatajatele, korraldajatele ega ka autospordi toetajatele. Seega on meil piiratud arv nädalavahetusi, et mahutada rallid kalendrisse nii, et need suures osas ei kattuks Soome, Läti ja Leedu etappidega, MM-etappidega ning Euroopa meistrisarja etappidega. Vabasid nädalavahetusi ei ole piisavalt, seega on paratamatu, et midagi võib kattuda. Korraldaja arvestab lisaks rallikalendritele ka oma piirkonna muid suuri üritusi. Seetõttu tuleb teha järelandmisi või toimetada kahe üritusega samal ajal," lisas Sepp.

Ralliringkondades spekuleeritakse võimalusega, et kuupäevade võimaliku muutmise osas ollakse jäigal seisukohal seetõttu, et see on ainus vaba nädalavahetus, mil kodusaarel toimuval autorallil saaks starti tulla MM-sarjas võistlev Ott Tänak.
Artikli juurde
26.11.2021
Avaldati Lada Classic Cup'i autode tehnilised tingimused
Uudiste arhiiv
Artikli juurde
Subaru Forester 2,0 XE
Varasemad ülevaated
26.11.2021
Saaremaa ralli 2021 (0)
12.11.2021
Klubi Allik Racing 2021 (0)
12.11.2021
Hiiumaa rahvaralli 5-6.11.21 (0)
Viimati lisatud albumid
Viimati uuendatud albumid
29.11.2021 23:11
Rallijsprints/Minirallijs Latvija 2021 (1)
23.11.2021 16:11
Best of 2021 (0)
09.11.2021 22:34
Hiiumaa rahvaralli 2021 (1)
04.11.2021 21:50
Tarvastu Karikas 2021 5.etapp (1)
22.10.2021 20:50
SAAREMAA RALLY 2021 (4)
Vaata foorumiteemasid
 
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia