Eesti rallikrossi MV punktiseis pärast 2005. a Vasalemma rallikrossi etappi

Vasalemma võistluse korraldaja vabandab sõitjate ees

Tuleval laupäeval sõidetakse Vasalemmas krossi

Rauno Orupõllu VAZ 2105. Foto: Indrek Allik / motorsport.ee
16. juulil peeti Vasalemma rallikrossirajal Eesti meistrivõistluste etapp sõiduautode rallikrossis. Kuna rada kuivas kiiresti, siis tekkis tolmava teekatte kastmisega seoses palju võistluspause.

Eesti rallikrossi meistrivõistluste kolmas etapp klassides ERK ja division 1 ning neljas etapp klassides noored ja standard peeti 16. juulil Harjumaal Vasalemma krossirajal. Eesti Rallikrossi Komitee korraldatud rallikrossil osales 32 osavõtjat. Noorteklassis käis rajal 12, ERK klassis samuti 12 ning ERK standard klassis 8 võistlejat.

Noorteklassis võitis kolmest eelsõidust kaks Martin Saar (VW Golf), ühe vooru võitis Egon Kaur (VAZ 2109). Kui eelsõitudes said noored suurema plekikolinata toime, siis B-finaali esimene start tõi kaasa ahelkokkupõrke, kus Rauno Orupõld (VAZ 2105) haukas esmalt liiga palju raja äärest, mispeale auto ei püsinud enam ratastel ja rullus üle katuse. Talle sõitsid omakorda sisse omakorda kaks konkurenti. Selle intsidendi peale võistlus peatati, eemaldati rajalt vigasaanud autod ja anti uus start, kuid seekord märksa vähema arvu võistlusmasinatega.

A-finaalis läks kõige õnnetumalt esireast startinud Martin Saarel. Finaalsõitu parimalt stardikohalt alustanud noormees pidi sõidu pooleli jätma juba esimeses kurvis, sest võistlussituatsioonist tingutuna lõpetas Vändra noormees autoga kummivirnas.

Sõidu võitis Egon Kaur, kes nagu paljud konkurendidki, osales Vasalemma rajal esmakordselt. Teisele koha saavutas tuli Sten Oja (Lada Samara) ja kolmandana lõpetas Denes Truu (VW Golf).

Standardklassi teine eelsõiduvoor tõi endaga kaasa Kert Rungi (VW Golf II) autolõhkumise. Stardis rebis Rungi ette ja Ove Pärtelson (Peugeot 205 GTi) oli tihedalt kannul. Arvatavasti jäi Rungi ühes kurvis natuke liiga pikalt tagavaatepeeglit põrnitsema, esiratas haakus äärevalli ja auto rullus mitu korda üle nina. Apsu kõige lähemalt näinud Ove Pärtelsoni sõnul ei olnud tal aega konkurendiga toimunut pikalt jälgida, sest tema pidi rulluvast autost ka kuidagi mööda saama.

Standardklassi kiireim oligi Pärtelson, kes pidas nii eelsõitudes kui finaalis maha duelli Mait Koosaga (VW Golf I). A-finaalis pääses Koosa ette, kuid paari ringi pärast tegi stardisirge lõpus olevasse kurvi minnes väikse sõiduvea, mispeale Pärtelson sai nina vahele. Seejärel kadusid mehed tolmupilve ja pealtvaatajad olid teadmatuses, kes tuleb sellest madinast välja võitjana või lõpetavad hoopis mõlemad mehed vallis.

Kahevõitlusest väljus võitjana Pärtelson. Pealtvaatajad ristisid selle terve päeva efektsemaks möödasõiduks, sest kumbki mees ei andnud sentimeetritki järele. "Korraks läksid küljed kokku ka," lausus Pärtelson. "Aga siis võtsime natuke mõlemad hoogu maha, et mitte riskeerida sõidu pooleli jätmisega." Standardklassis saavutas kolmanda koha Holger Kangro (Audi Coupe).

ERK klassis asus võitu püüdma kaheksa meest, sealhulgas sarja liider Mait Mättik (VAZ 2101), Taali etapi võitnud Mario Karuse (Lada Samara) ning sel hooajal esmakordselt rajale tulnud mullune meister Margus Jamnes (Lada Samara).

Esimeses eelsõidus lagunes Karuse autol käigukast. See saadi küll finaalsõitudeks vahetatud, kuid startida tuli tal B-finaalis viimaselt stardikohalt. B-finaali lõpetas Valga noormees kolmandana ja kindlustas koha A-finaalis, kus suutis juba esimeste ringidega teiseks tõusta ja vähendas jõuliselt vahet finaalis hea stardi saanud Margus Jamnesega. Kolmandaks tuli Priit Vadi, kes oli rajal värskelt ehitatud Hondaga.

"Ei lihtne võit ei olnud," lausus Margus Jamnes. "Karuse tegi küll ülitugeva sõidu, tõustes B-finaali viimaselt kohalt teiseks, aga katma ma teda ei pidanud - sõitsin oma sõitu, sest kattes on lihtne lolle vigu teha ja oma sõit rikkuda."

"Mul oli täna üldse raske," kommenteeris Mario Karuse. "Auto ei tahtnud hästi töötada. Mehaanik oli kodus auto bensiinipaagi täis pannud ja ei osanud kahtlustadagi, et bensiin võiks otsa saada, aga keegi oli paagist hoovis bensiini välja pumbanud. Finaali eel panime 15 liitrit kütust juurde ja ise ka imestasime, et kuidas nii palju mahtus."

Auto lagunemise tõttu oli finaalsõidu sunnitud katkestama Tiit Rattasep, kelle Ladal purunesid rattapoldid ja ratas tuli alt ära. "Teist korda järjest nüüd juba," oli Ramsi noormees nõutu. Sarna probleem kimbutas Rattasepa VAZ-i ka eelmisel etapil Taalis.

Ühe eelvooru võitnud ning A-finaalis teiselt positsioonilt startinud Kaspar Koitla Lada Samaral kadusid aga pidurid. "Finaalis olin esimene aga pärast veerandi ringi läbimist tekkisid probleemid. Auto mootor ei käinud tänu laadimise jamale korralikult ja töötas vahelduva eduga. Lõpuks kadusid pidurid ka ära," rääkis 16-aastane piloot.

"Eelstardi tagasipöördest panin otse ja siis hakkas möll - kõigepealt lendas karikalaud koos poodiumiga, siis mingid aiad ja sõit lõppes veoauto tagarattas," kirjeldas Koitla sündmuste käiku. "See oli täielik õnn, et mulle kedagi seal ette ei jäänud. Ise jäin samuti terveks, kuid autol on esiosa veidi kõver."

Eesti rallikrossi meistrivõistlused jätkuvad 20. augustil Saaremaal Kogula krossirajal peetava võistlusega, mille korraldab Sar-Tech Motorsport.