Noorteralli meistrivõistlused võitis Ott Tänak

Noorteralli meistrivõistluste etapi võitsid Männamets ja Planken

Noorteralli meistrisarja avaetapi võitsid Männamets ja Hallikmägi

Joosep Planken ja Tony Schwarzstein tulid noorterallis Eesti meistriteks

Ott Tänak VW Golfil. Foto: Kristjan Sooper
Tartus noorteralli avaetapilt võidu võtnud Ott Tänak tegi oma esimese stardi autoroolis paari aasta eest. Sel hooajal kogus rallisõitjast isa jälgedes käiv noor saarlane 54 punkti ning võttis noorteralli võidu.

Möödunud aastal saavutas noorteralli võidu 15-aastane Jaan Mölder junior. Seda aastat soovis Tallinna noormees alustada edukalt, ent pooleteist minutit trahvi esimeselt etapilt ei võimaldanud enamat teisest kohast. "Võistlus läks päris hästi, kuid täpsuslõikudel saime trahvi ning jäime noorteklassis teiseks," lausus Mölder.

Saaremaa rahvarallil tabas noort Mölderit neljandal katsel aga ebaõnn, kui võistlusautol mootor kokku jooksis. "Kuna Tallinna rallil toimunud avarii tõttu polnud meie Honda Civic Type-R veel võistlusvalmis, sõitsime Lada Samaraga," selgitas grammivõrra kehvema autoga Saaremaa teedel kulgenud Mölder.

Kui 2002. aastal jäi Ott Tänak Saaremaa rahvarallil noorteklassis teiseks, siis seekord kodustel teedel võistelnud saarlasel võit tulemata ei jäänud. Tänak saavutas esikoha ligi kaheminutilise eduga lähima konkurendi ees.

19. juulil toimunud Suverallilt noppis noorte meistrivõistluste arvestuses enim punkte Jaan Mölder junior, saavutades autol Honda Civic Type-R absoluutarvestuse üheteistkümnenda ja omas klassis esikoha.

"Rada oli minumeelest väga hea, eriti meeldis see, et täpsuslõike ei olnud," ütles seitsmendat korda noorterallil startinud Jaan Mölder junior ralli kohta. "See oli vist ainuke rahvaralli, kus ei olnud mingeid probleeme ja võitsime noorteklassis kõik katsed," rääkis Mölder, kes peab toonase võidu võtmeks seda, et ta on Vasalemma rajal võistlnud ka krossidel. "Eks seal mingi eelis kindlasti on, aga arvan, et suurem eelis oli mullune Suveralli kogemus," märkis Jaan Mölder.

Jaan Mölder juniori järel saavutas noorte arvestuses teise koha Rainer Aus, kaardilugejaks Vello Õunpuu. "Väga hästi korraldatud võistlus," kommenteeris Aus noorteralli kolmandat etappi. Ott Tänak pidi seekord alla vanduma kahele konkurendile, tasuks noortearvestuse kolmas koht. Eesti meistrivõistluste kolmanda etapi noortele lõpetas 12 rallipaari.

Ei ole vist pikema traditsiooniga sõitu rahvarallis, kui seda on Uno Aava karikasõit. Tänavuaastane võistlus oli sellepoolest eripärane, et sõideti ühest linnast teise. Hommikul starditi Tallinnast ning finišeeruti Türil.

Noorteralli MV arvestuses võtsid sellelt rallilt absoluudi seitsmenda kohaga klassivõidu Jaan Mölder junior - Jaan Mölder senior Honda Civicul. "See võistlus oli omamoodi üllatav, sest enda arust ei tulnud nendel katsetel sõit sugugi hästi välja," lausus võitja. Teise koha saavutas Taavi Kivistik ja kolmanda Jannar Laas.

Viies noorteralli etapp toimus Viljandimaal, kus noorvõistlejad kihutasid punkte püüdma rahvarallil "Mulgi Sügis 2003". Võistluste direktori Tõnu Kiviloo sõnul sai Mulgimaal rahvarallile osalt hing sisse puhutud põhjusel, et just noorteklass annab tulevastele tähtedele võimaluse kätt harjutada.

Libedail teedel juhtus nii mõndagi, vast rohkemgi kui varasematel noorterallidel kokku. Mõni sõitja jäi rajaveerde auto tehniliste probleemide, mõni suisa väljasõidu tõttu. "Sellel võistlusel juhtus meiega kõike, mis juhtuda sai," kinnitas Viljandi rahvarallist kõneldes ka Jaan Mölder junior algatuseks.

"Kuna legendi me ei kirjutanud ja radu nägime ainult õhtul pimedas, siis midagi meeles ei olnud. Sõitsime selle valmiskirjutatud legendi järgi, aga seal oli üks V4 nagu meie V3 ja teine V4 nagu meie V6, nii et seda legendi eriti usaldada ei saanud. Teisel katsel sõitsime ka välja ja jäime kinni. Kaotasime kaks ja pool minutit. Siis pimedas ei olnud meil lisatulesid ning Civicu kaugtuledega ei olnud suurt midagi näha," andis Mölder omapoolse kommentaari 11. oktoobril toimunud noorteralli kohta.

Ott Tänak sai sellelt võistluselt aga noortarvestuses kirja jällegi maksimumpunktid. Jaan Mölder junioril jäi järelejäänud etappide jooksul veel vaid teoreetiline võimalus saarlast liidripositsioonilt tõugata.

Pärast noorteralli viite etappi hoidis 16 punktiga kolmandat kohta Rainer Aus, kelle positsiooni võinuks ohustada nii Jaanus Käärik (14), Jannar Laas (12), Romet Tsirna (11), Taavi Tellus (10), Henri Pihel (9) kui Joosep Ausmees (8).

25. oktoobril Harjumaal toimunud noorte meistrivõistluste eelviimaselt etapilt võttis taas võidu VW Golfil võistelnud Ott Tänak, kasvatades sellega oma edumaad konkurentide ees. Jaan Mölder junior võttis võistluselt Henri Piheli järel teise koha.

"Minul jäid Viljandis punktid kivi taha," möönis Kristjan Laskar, kes sai hooaja esimesed 3 punkti kirja just Koolisügise nime kandnud võistluselt. "Sealt tuli kuues koht. Algatuseks seegi hea, sest sai ju alustatud poolelt hooajalt ja ilma mingisuguse kogemuseta kruusalt," märkis kogenud rallisõitjast isaga võistelnud Rapla noormees.

Noorteralli viimane etapp sõideti 15. novembril Tartumaal. "Kulbilohu katsel läksin sinna trampasse täiega sisse ja auto lendas täiesti nina peale ja mootor enam ei käivitunud," lausus võistlust tempokalt alustanud Jaan Mölder junior, kes katkestamisega mängis paremad kaardid kätte konkurentidele.

Rainer Aus võttis Ott Tänaku ees 1,3 sekundilise eduga etapivõidu. Sellega kindlustas Aus endale meistrivõistluste arvestuses kolmanda koha. Tänak sai "Tartu Sügiselt" juurde kaheksa punkti ning lõpetas seega hooaja 15 punktilise eduga Jaan Mölder juniori ees.

Ott Tänaku sõnul tuli Mölderi katkestamine neile kergendusna, ning siit võib leida põhjuse, miks tekkis väike kaotus Ausile. "Alguses sõitsime kindla peale, riske ei võtnud," lausus Tänak. "Kui märkasime, et Jaani jaoks oli võistlus läbi, saime jälle natuke vabamalt hingata ning kahe viimase katse ajad tulid meil ka seetõttu paremad," märkis Tänak.

Noorteralli viimaselt etapilt esikoha võtnud Ausi sõnul läks meistrivõistluste võit igati õigetesse kätesse. "Ta võitis ka kõige rohkem etappe," märkis Aus, kes enda tulemusega samuti väga rahule jäi. "See oli siiski esimene hooaeg ja alustasin poole pealt, enamat olnuks vast raske saavutada," lisas Aus.

"Meie jaoks oli põhiline Mölderist jagu saada ja selle peaeesmärgi me täitsime," rääkis Ott Tänak. "Hooaja keskel ei läinud päris nii nagu lootsime ja oli probleeme, aga algus ja lõpp oli meile ülihea," lausus noorteralli võitja.