Rauno Paltser
22. juuli 2023 14:06

Esimese täispika võistluspäeva lõpetasid liidrikohal Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen

Reedel, 21. juulil sõideti autoralli maailmameistrivõistluste kaheksanda etapi esimene täispikk võistluspäev. Kokku läbiti Estonia rallil reedel seitse kiiruskatset ja 133,38 katsekilomeetrit.

Neljapäeva õhtul sõidetud avakatselt said võrdse ajaEsapekka Lappi - Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1) ja Elfyn Evans - Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1). Nemad jagasid reedese rallipäeva eel liidrikohta. Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) alustasid reedest rallipäeva 48. kohalt. Nimelt tuli autol pärast testikatset vahetada mootor ja nii saadi juba enne starti 5-minutiline ajatrahv.

Eestlased alustasid hommikut väga heas tempos ja võitsid kõik hommikuse ringi kiiruskatsed. Lõunapausiks olid nad tõusnud paremusjärjestuses 17 kohta. Liidrina läksid lõunapausile Thierry Neuville - Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1), kelle edu teistele teed puhastanud võistluspaari Kalle Rovanperä - Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) ees oli 6,8 sekundit. Just soomlased alustasid pärastlõunast ringi kõige paremini ja võitsid kohati päris tihedas vihmasajus sõidetud kaks kiiruskatset ning tõusid võistluse liidriteks. Esikohale sarnane heitlus käis terve võistluspäeva ka kolmandale kohale. Duelli pidasid Evans - Martin ja hommikusel ringil auto hübriidi probleemi tõttu aega kaotanud Lappi - Ferml. Päeva lõpuks jäid peale soomlased, kelle edu enne laupäevaseid katseid on brittide ees 1,9 sekundit. Liiderpaari Rovanperä -Halttunen ja kuuendal kiiruskatsel teiseks kukkunud Neuville - Wydaeghe vahe oli ööpausile minnes täpselt 3 sekundit.

"Esimesena pole alati kõige mugavam tunne autos, sest pead kõvasti suruma, kuid me saime täna hästi ja vigadeta hakkama. Homseks on üsna selge plaan ja see on suruda täiega, sest vahed on väikesed. Loodan, et mu homne stardipositsioon aitab mind natukene, sest täna polnud lihtne. Need Hyundai poisid jälitavad mind nagu nad on teinud paljudel varasematel kordadel, seega pole lihtne positsioon, kus olla, sest Theirry oli terve päeva kiire ja Esapekkal oli hommikul autol hübriidi probleem. Kui kõik töötab homme, siis on meil parem pidamine, tunne ja teen mõned väikesed muudatused, mis aitavad meil natukene rohkem suruda," sõnas Rovanperä.

Tänak ja Järveoja jätkasid pärastlõunasel ringil samuti heas tempos ja võitsid neljast katsest kaks. Kokku on eestlaste kontos kaheksast sõidetud katsest kuus. Päeva lõpetasid 202.0 aasta Estonia ralli võitjad 11.kohal. Kaotust liidritele oli 4 minutit ja 47 sekundit.

WRC2 arvestuses püsisid terve võistluspäeva heas tempos ka Eesti võistlejad, kellest kõige paremal positsioonil lõpetas reedese rallipäeva Georg Linnamäe (Hyundai i20 N Rally2), kes koos britist kaardilugeja James Morganiga võitis ka ühe kiiruskatse. Kaheksa sõidetud kiiruskatse järel hoidsid nad neljandat kohta ja kaotasid liidritele 1.09,6.

Vaid 5,9 sekundi kaugusele jäid neist viiendat kohta hoidnud Robert Virves - Craig Drew (Ford Fiesta Rally2). Kuue kiiruskatse järel WRC2 klassis teist kohta hoidnud Egon Kaur - Jakko Viilo (Škoda Fabia RS Rally2) kaotasid päeva eelviimasel katsel uduseks läinud esiklaasi tõttu aega ja kukkusid seitsmendaks. WRC2 klassi liidritest, kelleks on Andreas Mikkelsen - Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) jäid nad maha 1.36,9.

JWRC klassi liidrina lõpetasid reedese võistluspäeva Grégoire Munster - Louis Louka (Ford Fiesta Rally3). Katsevõite ja MM-punkte jagus juunioride klassis kolmele võistluspaarile.

Neljapäeval ja reedel võistlesid Estonia ralli raames ka Eesti meistrivõistlustel osalejad. Etapivõit kuulus võistluspaarile Georg Linnamäe - James Morgan, kelle edu Egon Kauri ja Jakko Viilo ees oli 3sekundit. Virves - Drew olid kolmandad, kaotades 9,7 sekundit. Estonian Junior Challenge arvestuses olid parimad Jaspar Vaher - Evelin Mitendorf (Ford Fiesta Rally4). Kõikide klasside TOP3 autasustati reede õhtul Tartu raekoja platsil asuval poodiumil.