08. juuni 2014 17:49

Hooaja avaetapi võitsid Rain Rannala ja Simmo Nestor

Antti Kangro jahib võitusid tuliuue Mitsubishiga

Imre Vanik naasis võistlusrajale uuema autoga

7. juunil Läänemaal Palivere ümbruses sõidetud Eesti Autospordi Liidu rahvaralli karikasarja esimesel etapil saavutasid üldvõidu neljarattaveolisel Mitsubishil sõitnud Rain Rannala ja Simmo Nestor.

Äsjasel Lääne-Eesti rahvarallil osales kokku 74 võistluspaari. Algselt oli osalejaid kirjas rohkemgi, kuid näiteks Riiast kohale sõitnud lätlased Guntars Brauns - Roberts Lukss pidid pärast oma Subaru Impreza treilerilt maha võtmist nentima, et neile on võistlus selleks korraks läbi. "Meie jaoks lõppes ralli enne starti, kuna käigukast lakkas töötamast," nentis Brauns, kes enda sõnul oli Lääne-Eesti rahvarallil osalemist kärsitult oodanud paar kuud.

4WD klassis asus starti ühtekokku 13 autot. Esikoha saavutasid selles klassis ja üldarvestuses Rain Rannala ja Simmo Nestor (Mitsubishi Lancer Evo 9), kes mulluse hooaja lõpetasid Aiko Aigro ja Marko Koosa järel teise tulemusega. Neid Lõuna-Eesti mehi seekord stardis ei olnud, küll aga pakkusid üle paari aasta taaskord konkurentsi Antti Kangro - Avo Kangro, kel tänavu istumise all Mitsubishi Lancer Evo 10. Mehed said tublisti sõidukogemust Harju rallilt, kus nende sõiduvahendi küljeustel olid VIP kirjad. Tookord jäi neil sõit auto tehniliste probleemide tõttu pooleli ja nii harjutasid nad selleks rahvaralliks veel treeningpäeval. Ühelgi kiiruskatsel Kangrod Lääne-Eesti rahvarallil rivaalidest jagu ei saanud, kuid stabiilne sõit tagas neile üldises pingereas ning 4WD klassis kolmanda koha. Teise tulemusega lõpetasid Lääne-Eesti rahvaralli Gert Aasmäe ja Toomas Vask (Mitsubishi Lancer Evo 5), keda jäi võitjaist kokkuvõttes lahutama 4,9 sekundit.

"Algus läks meil päris hästi. Alustasime hoogsalt. Tavaliselt meil see kohe päris alguses ei õnnestu, aga nüüd suutsime kiirust lõpuni hoida," märkis Rannala. "Viimase ringi esimesel katsel tegime oma elu huvitavamaks, kui jäin ühte šikaani pidurdamisega hiljaks ja pidin tagurdama. Võtsime ühe tünni maha ja saime trahvi. Kahele viimasele katsele minnes oli meil vahe Gerdiga ainult 2,5 sekundit ehk et olime teenitud edu maha mänginud. Aga suutsime võidu võtta, kuigi see ei olnud lihtne," kommenteeris võitja.

Üheteistkümnest kiiruskatsest üheksa olid äsjasel rahvarallil kiiruslikud, kahel katsel aega ei võetud. "70 meetrine katse sõideti kurikate vahel. Seal sai määravaks raja läbimine, tähtis oli, et mindaks õigelt poolt sisse ja ei aetaks kurikaid pikali. Lõpus oli lisaks stopp-kast," selgitas võistluse juht Tiit Soa. Kui mittekiiruslikud katsed suudeti võistlejate poolt võrdlemisi puhtalt läbida ja karistusi tuli vähe, siis hulgaliselt ajalisi karistusi said võistlejad kiiruskatsetelt, kus rajatähise puudet karistati. Üldse sai ajalisi karistusi kokku 55 meeskonda. "Tähiste asukohad olid märgistatud ja faktikohtunikud fikseerisid nende nihutamise, olgu siis 5, 10 või 40 cm. Kui tünn lendas, sai see kirja," täpsustas Soa. Tünnipuute eest said Rain Rannala ja Simmo Nestor 10 karistussekundit, ralli lõpuks võitjaile 25,2 sekundit kaotanud Antti Kangro ja Avo Kangro aga 20 sekundit.

Üle 1,8-liitrise mootoriga kaherattaveoliste autode masinaklassis osales 13 võistluspaari. Esikohaheitlus selles masinaklassis oli äärmiselt pingeline. Pärast esimest ringi oli kaksikjuhtimine Renault Clioga sõitnud meestel, kuid ralli edenedes olukord muutus ning Marko Kukuškin - Monika Mäeste (BMW 320i) kerkisid liidriks. Nimelt said saarlased Sander Sepp - Raigo Reimal (Renault Clio) 10 sekundit trahvi tünni puute eest. Sepp suutis kaotatud aja tagasi sõita ning enne viimast katset edestas bemmiga sõitnud läänlane saarlast ainult 0,3 sekundiga. Esimeses suuremas mahapöördes, kust jäi viimase kiiruskatse lõpuni veel kilomeeter, lõi aga suur kivi Sander Sepa autol šarniiri pooleks, mistõttu sõidu jätkamine ei osutunud võimalikuks ja tal tuli ralli katkestada. Klassivõidu teenisid seega välja Kukuškin ja Mäeste. Teise kohaga lõpetasid ralli selles masinaklassis saarlased Karmo Salong - Martti Rettau (Nissan Sunny), keda jäi võitjaist lahutama 17,8 sekundit. Kolmanda tulemuse said kirja Robert Peetson - Martin Tomson (BMW 325). Katkestas ralli selles klassis osalenuist neli meeskonda.

Kuni 1,8-liitrise mootoriga autode arvestusklassis oli katkestajaid üks. Neljateistkümnest alustanust jõudis finišisse 13. Võidu saavutasid ses klassis Indrek Tuur - Urmas Ivanov (VW Golf), kes edestasid lähimaid konkurente 20,1 sekundiga. Meelis Marmor - Jaanus Vallimäe (Honda Civic) olid teised ning Neeme-Lennart Tullus - Margus Uusoja (Toyota Corolla) kolmandad.

SU klassis saavutasid Lääne-Eesti rahvarallil esikoha Raul Aava - Kristjan Peegel (VAZ 21073). Neist 7,5 sekundi kaugusele jäid Vallo Vahesaar - Raido Pajussaar (VAZ 2101). Kolmandad olid Sander Ilves - Tõnis Avila (VAZ 2106), kes kaotasid kavas olnud 25,43 katsekilomeetri läbimise järel klassivõitjaile täpselt 40 sekundit.

Kui SU klassis oli võistlustules koguni 15 võistluspaari, siis Moskvitšide arvestuses tegi sõidu kaasa vaid viis meeskonda. Paremusjärjestus ML klassis oli järgmine: esimesed Tarmo Kikkatalo - Einar Mets (AZLK 2140), teised Martin Juhe - Rain Juhe (IZ 2715) ja kolmandad Tõnis Klaas - Madis Klaas (AZLK 2140).

Kuuest naisteklassis osalenud võistluspaarist osutusid seekord parimaks Tiina Ehrbach - Nele Jalakas (VW Golf). Teise kohaga lõpetasid sõidu Aira Lepp - Ain Lepp (Nissan Sunny) ja kolmandad olid Sirje Potisepp - Terko Jakobson (Honda Civic).

Neljast kuni 18-aastaste klassis võistelnud sõitjapaarist sai tulemuse kirja kolm. Keiro Orgus - Marti Halling (Seat Ibiza) eemaldati võistluselt pärast viimase lisakatse läbimist. "Rahvaralli karikavõistluste üldjuhend näeb ette, et kuni 16-aastased tohivad võistelda kuni 1,6-liitrise mootoriga autol. Neil oli suurema kubatuuriga mootor," kommenteeris võistluse juht Tiit Soa. Ta viitas võistluse sekretariaadi ja tehnilise kontrolli ametnike tähelepanematusele, et nimetatud fakti ei tuvastatud enne ralli algust.

Pingerida J18 klassis kujunes Orguse ja Hallingu diskvalifitseerimise järel järgmiseks: esikoht ekipaažile Kenert Saar - Valter Põld (Nissan Sunny), teine koht Saare maakonna võistluspaarile Lauri Peegel - Andres Tammel (Honda Civic Type-R), kolmas koht Harjumaa sõitjaile Marcel David Tõeleid - Tõnu Tõeleid (Honda Civic).